Publicat pe

Fenomenul zorilor: de ce glicemia poate să crească dimineața

CGMDiabetRomania, diabet, viatacudiabet, ManagementDiabet, Diabet, DiabetTip1, DiabetTip2, DiabetGestațional, ControlDiabet, GestionareaDiabetului, InovatieInDiabet, TehnologiePentruSanatate, Diabet, NuEsteVinaTa, Sprijin, Comunitate, Sănătate, Diabet, Fenomenulzorilor, Glicemie, CGM, Sprijin Mulți oameni cu diabet observă că, dimineața, glicemia este mai ridicată decât seara, chiar dacă nu au mâncat peste noapte. Acest fenomen se numește fenomenul zorilor sau efectul de zori și este un răspuns natural al organismului. În timpul nopții, corpul nostru eliberează hormoni precum cortizolul și hormonul de creștere pentru a ne pregăti pentru [...]